//////

Archive for Sierpień 2012

Przepisy kulinarne

Gotowanie jest bardzo ważną dziedziną ludzkiego życia. Jest również bardzo szeroko rozumianym zagadnieniem, ponieważ na przestrzeni wieków, ludzie opanowali wiele metod sporządzania posiłków, co wyraża się w nieskończonej wręcz liczbie różnorodnych przepisów kulinarnych. Przepisy zawierają składniki, jakie potrzebne będą do przygotowania danego dania czy posiłku oraz opis kolejnych czynności. W dawnych czasach kobiety gromadziły przepisy i przekazywały sobie z pokolenia na pokolenia w postaci całych stert zapisanych notatników. Współcześnie nie jest to konieczne, dostęp do różnorodnych przepisów jest bowiem bardzo łatwy. Pomijając książki kucharskie pełne przepisów, można wymienić liczne magazyny kulinarne a nawet czasopisma kobiece, w których zawsze znajdzie się kilka przepisów na różne dania i desery. Nie mniej jednak, w dobie komputeryzacji i wszechobecnego Internetu, kobiety nie kolekcjonują już przepisów, książek czy poradników, a gdy potrzebny jest im przepis, po prostu sięgają do Internetu.

Kuchnia na śląsku

Każdy region Polski ma swoją specyficzną kuchnię, najczęściej przekazywaną z pokolenie na pokolenie. Każde pokolenie zaś udoskonala swoje dania, aby domownikom smakowały jak najlepiej. W górach bardzo popularnym daniem jest swojskie jadło, zaś na naszym górnym śląsku dużą popularnością cieszą się śląskie kluski, rolady i modra kapusta. To danie jest najbardziej typowe dla Ślązaków i zawsze z nim są oni kojarzeni. Oczywiście jest wiele dań jakie robi prawdziwa śląska kucharka. Bardzo często gotuje się bigos, fasolkę po bretońsku, czy grochówkę. Ślązacy jedzą bardzo mało sałatek, ale oprócz wspomnianej już modrej kapusty, przepadają za kapustą zasmażaną. Każde święta też kojarzą się w każdym regionie z innymi potrawami i zwyczajami. Na święta bożego narodzenia na śląskim stole pojawiają się żurek lub barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i oczywiście prawdziwa śląska moczka. Zaś w dniu wielkiej nocy dzielimy się jajkiem, kiełbaską i chlebkiem i typowy w tym dniu jest mazurek i babka piaskowa. Jak widać co kraj to obyczaj.

W świecie pysznych dań

Święta to czas miłości i spokoju, to czas, w którym możemy spędzić trochę czasu z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jest to jednak również czas kulinarnych sztuczek i popisów. Każdy z nas z pewnością uwielbia gotować i przyrządzać różnorodne, nasze polskie potrawy. A Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, kiedy to na stołach goszczą różnorodne popularne i znane potrawy, z naszej polskiej kuchni. Nasza tradycyjna kuchnia polska oferuje nam różnorodne pyszne i pożywne potrawy, które mogą przypaść do gustu każdemu. Z pewnością w Święta na wielu stołach pojawi się tradycyjny, polski bigos, robiony z kapusty. Również bardzo tradycyjną potrawą polskiej kuchni są pierogi, czy popularna zupa grzybowa. W naszym kraju jest również mnóstwo innych pysznych i pożywnych potraw, które z pewnością warto poznać i zasmakować. Kuchnia polska jest także bogata, w różnorodne desery i ciasta, które są główną atrakcją dla wszystkich łasuchów i koneserów deserów. W dzisiejszych czasach każdy z nas ma możliwość poznawania tajników polskiej kuchni, wystarczy tylko sięgnąć po książkę kucharską czy zajrzeć do Internetu.